Tagi

, , ,

Kaszuby są regionem położonym w północnej części Polski. Teren kulturowy części Pomorza, którego spora część mieszkańców posługuje się językiem kaszubskim. Kaszuby znajdują się na ziemiach od Półwyspu Helskiego na północy, po granicę powiatu puckiego, lęborskiego, bytowskiego i człuchowskiego na zachodzie. Od wschodu powiaty kościerski i kartuski, od południa chojnicki.
Ich głównymi miastami są: Wejherowo, Puck, Kartuzy, Żukowo, Kościerzyna i Bytów.

Historyczne badania zakładają, że w latach 800 – 950 obszar Kaszub rozciągał się od Gdańska po Szczecin. W XVII wieku od zachodu Kaszubi zostali stopniowo wyparci przez naród niemiecki.
Pierwszą pisemną wzmianką zawierającą nazwę Cassubia, jest bulla papieża Grzegorza IX z 19 marca 1238 roku, w której książę szczeciński Bogusław I zostaje nazwany mianem księcia Kaszub.

Kaszuby są niezwykle malowniczym regionem. Bogactwo jezior i lasów zachęca turystów do letniego wypoczynku, a liczne wzniesienia i znajdujące się na nich wyciągi narciarskie, jak również popularne kuligi konne, sprawiają że również zimą nie można się tu nudzić.
Kaszuby kuszą malowniczą przyrodą, ciekawią kulturą, intrygują historią.