Tagi

, , ,

Dawne wierzenia Kaszubów, wzorem słowiańskich, nie zachowały się w tak okazałej formie jak mitologia rzymska czy grecka. Nie znaczy to, że Kaszubi i Słowianie nie mieli swoich wierzeń, bóstw, panteonu lub postaci mitycznych.
Według wielu badaczy pojęcie mitologii słowiańskiej jest nadużyciem.
Co zatem powiedzieć o mitologii kaszubskiej?
Niewiele można w oparciu o źródła pisane, bo te, podobnie jak słowiańskie, nie istnieją. Są jednak obyczaje i obrzędy, których pozostałości wplotły się w chrześcijańskie życie, i które w żaden sposób nie wywodzą się z chrześcijaństwa.

Kaszubi są zwartą grupą etniczną, której charakterystyczną oznaką jest język. Nie tylko mówiony, ale też pisany. Język kaszubski pomimo wichrów historii przetrwał. Na jego niezłomność składa się szczególna kultura i tradycja powielana ustnie z pokolenia na pokolenie.
Co zdradza nasza mowa o nas?
Bardzo dużo.
Wystarczy zgłębić się w powiedzenia kaszubskie, żeby wychwycić z nich perełki.
Kaszub, gdy jest wzburzony powie „do pieruna!”. Kaszub, kiedy czegoś nie wie, mówi „czort wie”. Kaszub, jeśli nie chce czegoś wyjaśniać, kwituje „bies z tym”.
Na rozstajach kaszubskich dróg spotkamy rzeźbę Chrystusa lub figurę Matki Boskiej podczas, gdy niesforne dzieci (krośnięta) układały do snu opowieści o kaszubskich duchach.
Kaszubscy chłopcy świetnie gwiżdżą, kaszubskie dziewczęta, jeśli potrafią, to tylko z przekory.
Czemu?
Bo gdy dziewczynka na Kaszubach gwiżdże, to diabły tańczą na płocie.
Kaszuby, to kraina mitów, legend i podań.Piękna jeziorami, lasami, pagórkami i dolinami. Jej jeziora pełne są podstępnych Wodnic, lasy duchów, pola nawiedza naga Pólnica galopująca konno na oklep, łyse góry w blasku księżyca mienią się ogniskami, a w dolinach grasują mroczne historie rodem z torfowisk. Potężne stolemy rzucają głazy pod nogi.
Kaszubskie legendy i opowieści „starków” dostarczają obecnym ogrom informacji o przeszłości. O wierzeniach, zabobonach, obawach i strachach. Język kaszubski dzięki swojej odmienności na przełomie wieków zachował unikalną, pierwotną formę i przechował informacje, które nierzadko są podłożem do badań historycznych.

Jeżeli wiedzę absolutną dzierży Absolut, a Smętek smęci, to warto o tych bóstwach wspomnieć, bo są kaszubską spuścizną.