Tagi

, , , , , ,

dlo mie to chluba żem KaszubaWładze Zrzeszenia Kaszubsko-pomorskiego podają, że liczba Kaszubów mieszkających w Polsce i za jej granicami sięga ponad pół miliona.
Narodowy Spis Powszechny z 2011 roku potwierdził deklarację do narodowości kaszubskiej ponad dwustu trzydziestu tysięcy osób.

„Clare morie… duce Cassubie”, to tytuł, którym papież Grzegorz IX nazwał szczecińskiego księcia Bogusława I w bulli* z 19 marca 1238 roku. Dokument papieski sprzed siedmiuset siedemdziesięciu ośmiu lat zawierał pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach.

Zakłada się, że Kaszubi przybyli nad Bałtyk z Ziemi Chełmińskiej, Mazowsza lub Podlasia i zamieszkali na obszarach wcześniej zasiedlonych przez Obodrytów i Wieletów.

Nie ma pewności odnośnie okresu, w którym pojawili się Kaszubi na obecnej Kaszubszczyźnie. Przypuszczenia są tak różne, jak hipotetyczne źródła.

Według Gerarda Labudy (1916 – 2010), polskiego historyka mediewisty, urodzonego w Nowej Hucie koło Kartuz, nazwa Kaszuby jest nazwą archaiczną sięgającą swoimi początkami starożytności.

Jedynym, niepodważalnym faktem historycznego istnienia Kaszub jest wspomniany dokument Grzegorza IX.

A że Kaszubi to naród konkretny, dlatego obrał udokumentowaną na piśmie datę na obchody swojego święta i w dniu 19 marca obchodzi Dzień Jedności Kaszubów, po naszemu Dzéń Jednotë Kaszëbów.

Pierwsze obchody odbyły się w Gdańsku pod nazwą Święto Kaszub w 2004 roku.
Dwa lata później z inicjatywy Marka Wantoch-Rekowskiego, jako nieodłączny element uroczystości, zagościła muzyka akordeonowa i bicie rekordów w jednoczesnej grze na akordeonach.

Dzień Jedności Kaszubów ma na celu przybliżać i propagować kulturę tego narodu.

Nie tylko urządza się kiermasze z twórczością ludową, ale przybliża muzykę i literaturę w języku kaszubskim. Popularnością cieszą się turnieje karcianej gry Baśka, regionalna kuchnia, występy folklorystyczne i wiele innych atrakcji.
W Dzień Jedności Kaszubów czarno-żółte flagi dumnie powiewają w wielu miejscach.

Kaszubi są społecznością z własną kulturą i językiem pisanym. Szczycą się herbem, flagą i hymnem. Pokazują bogactwo swojego dorobku i są dumni ze swego pochodzenia.

Bulla* – list lub dokument papieski.