Tagi

, , , , , ,

krąg strażnika

krąg strażnika

Z tej więc wyspy Skandii, jak gdyby z kuźni ludów lub raczej z kolebki szczepów, wyruszyli niegdyś ze swoim królem imieniem Berig. Pamięć o zdarzeniach zachowuje się dotąd. Ziemi, której schodząc z okrętów dotknęli stopami, zaraz nadali miano. Miejsce to bowiem jeszcze dziś nazywa się Gothiskandia.
Jordanes, „Gotica” 25
dziejopis gocki, VI w.

Na zielonym szlaku turystycznym w powiecie kartuskim, w pobliżu miejscowości Węsiory, leżącej w gminie Sulęczyno zachowało się cmentarzysko Gotów i Gepidów datowane na I-III wiek.
Według wzmianki podanej przez nadleśnictwo Lipusz, obiekt składa się z dziewiętnastu kurhanów, dziewięciu kręgów kamiennych i stu dziesięciu pojedynczych grobów. Inne źródła mówią o dwudziestu kurhanach.
Kompleks archeologiczny położony jest w malowniczym, sosnowym lesie na niewielkim wzniesieniu, z którego widać Jezioro Długie. Składa się z kurhanów o kolistej podstawie, z których średnica największego sięga szesnastu metrów i kręgów.

Etnograf – amator Petsch w 1938 roku opublikował artykuł, w którym omawia legendy i podania ludowe związane z tym miejscem. Dzięki jego publikacji obiekt zyskał zainteresowanie.
Od 1955 roku do 1963 trwały na cmentarzysku prace wykopaliskowe grupy badaczy Katedry Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego pod kierownictwem J. Kmiecińskiego.
Archeolodzy doliczyli się ponad stu grobów ciałopalnych oraz szkieletowych. Ozdoby, przedmioty domowego użytku i inne eksponaty z cmentarzyska w Węsiorach można zobaczyć w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.

Na dużą uwagę zasługują kręgi. Ułożone z kamiennych stel o wysokości nawet półtora metra. Największy z nich ma średnicę dwudziestu sześciu metrów. W doskonałym stanie zachowały się trzy kręgi. Idąc od strony parkingu, na którego obszarze znajduje się Gocka Chata, serwująca ciepłe posiłki i napoje oraz pamiątki, natrafimy na krąg spotkań. Składa się on z trzynastu kamieni. Dziesięciu ułożonych w okrąg i trzech w jego centrum. Doskonale zachował się krąg strażnika, usypany podobnie jak kurhany z mniejszych głazów. Znajduje się on nad jeziorem. Jest to krąg, któremu przypisuje się magiczną moc. Osoby w niego wchodzące czerpią z niego energię.

Doskonale zachowane i wyeksponowane kamienne kręgi są nie lada atrakcją dla miłośników historii i nie tylko. Warto się wybrać, żeby zobaczyć to magiczne miejsce.