Tagi

, , ,

 

19 marca, to dla Kaszubów ważna data. Upamiętniając pierwszą pisemną wzmiankę o Kaszubach w dokumencie papieskim z 1238 roku, Kaszubi obchodzą swój dzień jedności – Dzéń Jednotë Kaszëbów. (Historyczny zarys tu.)

Pierwszy zjazd Kaszubów odbył się w Chojnicach w 1999 roku. Pięć lat później w Gdańsku miały miejsce pierwsze obchody Dnia Jedności Kaszubów. Dwa lata później w Tuchomiu nieodłącznym elementem uroczystości stał się akordeon, na którym zagrało równocześnie 114 akordeonistów. Co roku bije się kolejne rekordy jednoczesnej gry na tym instrumencie. Ostatni rekord z liczbą 371 akordeonów w ubiegłym roku padł w Baninie. Tegorocznym gospodarzem święta będzie malownicze Chmielno.

Akordeon, zwany świnią, kweczem czy kaloryferem, to popularny instrument wśród Kaszubów. Pokolenie naszych rodziców bawiło się przy jego dźwiękach na muzyce*, przy okazji świątecznych spotkań i domowych biesiad. Niemałej popularności przysporzyło mu święto Dnia Jedności Kaszubów.

Akordeon jest instrumentem dętym. Rodzajem harmonii ręcznej, w którym zmiana kierunku ruchu miecha nie powoduje zmian w wysokości dźwięku. Został wynaleziony w XIX wieku, rozpowszechniony po 1900 roku.

W Kościerzynie, w miejscowości, w której w 2013 zagrało 281 akordeonistów, znajduje się pierwsze w Polsce, poświęcone akordeonowi muzeum. Zostało otwarte 16 listopada 2010 roku w Kościerskim Domu Kultury, jako oddział Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dra Jerzego Knyby. Od początku 2014 roku kolekcję akordeonów można podziwiać w budynku ratusza przy kościerskim rynku. Zwiedzających cieszy imponujący zbiór ponad 120 instrumentów działających na zasadzie stroika przelotowego z różnych zakątków świata.

Ogromny wpływ na inicjatywę powstania muzeum i poszerzanie ekspozycji wywarł akordeonista i kolekcjoner instrumentu Paweł Nowak. W 2007 roku zbiór Pawła Nowaka został wpisany do „Księgi Polskich Rekordów i Osobliwości”. W październiku 2010 roku zbiór kolekcjonera liczył 180 sztuk.

Muzyka* – zabawa taneczna przy akompaniamencie grupy muzyków.