Tagi

, , , ,

Kaszubski głos
Kaszubski Naród przez wiek był stawiany w obliczu wyborów. Autonomiczna mniejszość, która chciała spokojnie żyć na swoich ziemiach musiała opowiadać się za państwowościom, do której chciała należeć. Gdy się opowiedziała, emanowała lojalnościom – „Nie ma Kaszeb bez Polonii, a bez Kaszeb Polsci.” Tuż za nią, ten sam działacz powiedział – „Nigdë do zgubië nie przyńdą Kaszubë”.
Kaszubi, to specyficzny naród, twardy, prostolinijny, pracowity i uczciwy. Nauczony, że należy wybierać to, co daje nadzieję na przyszłość – stabilną przyszłość.
Jutro wybory do samorządów, jedne z ważniejszych wyborów dla mniejszości.
Pozornie nie ma znaczenia kto będzie reprezentował naszą gminę czy powiat na kolejną kadencję, gdy ważne rozgrywki toczyć się będą na wyższych szczeblach, ale ma znaczenie kogo własnym głosem poprzemy w wolnych wyborach.
Historia uczy, że Kaszuby były niejednokrotnie zniewolone i pozbawione głosu. Dzisiaj mamy głos, możemy go jutro wyrazić przy urnach wyborczych. Samorząd to nasza sprawa.
Kochani, pójdźmy do wyborów, zagłosujmy, wybierzmy i stańmy się grupą, która nie narzeka, bo dokonała wyboru. Wybór, to nasza specjalność.