Tagi

, , , , ,

szklanka na pajaki_baba

szklanka na pająki


Powieść Barbary Piórkowskiej „Szklanka na pająki” jest literackim przewodnikiem wydarzeń rozgrywających się w Gdańsku w latach 70, 80 i 90. Ola, główna bohaterka, przeprowadza czytelnika od swoich narodzin do dojrzałości. Opowiada o życiu i dorastaniu w Gdańsku, kolebce historycznych zmian. Fenomenem, którego doświadczamy od pierwszych stron, jest to, że język opowieści rośnie wraz z bohaterką. Początkowo zderzamy się z dziecięcą wyobraźnią i dziecięcym odbiorem świata. Mamy możliwość poznania historii poprzez oczy dziewczynki, mieszkającej w jednym bloku z Lechem Wałęsą. Nie tylko doświadczamy naocznej relacji zdarzeń, ale opowiada nam o nich dziecko, swoim dziecięcym językiem.
„Szklanka na pająki” nie należy do łatwych pozycji czytelniczych. Nie jest dostarczającą suchych informacji prasówką. Ta książka żyje i rośnie w Gdańsku wraz z główną bohaterką Olą. Jest krwią i kością najnowszej historii Gdańska. Jest relacją dziecka, nastolatki, kobiety. Artystki… Autorka, własną wrażliwością wprowadza nas w świat historii i robi to w cudownym stylu.
Czytając „Szklankę na pająki” byłam zmuszona przenieść się do czasów dzieciństwa. Wrócić do emocji, które z racji rówieśnictwa z bohaterką powieści są mi znajome, ale zostały przysypane dorosłością. Przypomniałam sobie własne odczucia z dzieciństwa. Jak obawy, niepokoje, narastający bunt i zrywy o wolność dorosłych wpływały na dziecko, nastolatkę i dojrzałą kobietę.
„Szklanka na pająki” jest historią zmian zachodzących w dojrzewającej dziewczynce i rosnącym w siłę Gdańsku. Przybliża najnowszą historię w ciekawy, pozbawiony podręcznikowego balastu sposób.
Książka Barbary Piórkowskiej jest dla wszystkich kategorii wiekowych. Dorosłych z lat 70, 80 i 90, którzy kształtowali ówczesną rzeczywistość, dzieci, które żyją jako dorosłe z dziedzictwem tamtej rzeczywistości i tych, którym nie było dane osobiście doświadczyć wpływających na obecny obraz wydarzeń.

Nowe wydanie „Szklanki na pająki” ukazało się nakładem Spółdzielni Literackiej Baba.
Zainteresowanych kieruję na stronę baba.com.pl