Tagi

, , , , , ,

Recenzje książek traktujących o Kaszubach i Pomorzu, znalazły się w pierwotnym założeniu Kaszubszczyzny. Jedną już nawet mamy tu.
Dzisiaj wypowiem się o publikacji, która nie jest na temat Kaszub, ale autorstwa osoby na Kaszubach mieszkającej.
„Poradnik dla psychopatów”
O nim mowa. Książka pióra Sylwii Kubryńskiej wywołała we mnie mieszane odczucia.
Tył okładki został opatrzony informacją „TA KSIĄŻKA NIE JEST DLA DZIECI”.
Mają Państwo dzieci?
Ja mam. W wieku lat nastu. I przyznam szczerze, że dużym nieporozumieniem jest umieszczenie informacji o nieodpowiedniej kategorii wiekowej z tyłu i w dodatku bez wykrzyknika, który zmieniłby informację w komunikat bądź ostrzeżenie.
Wiecie, że „małolaty” mogą tę książkę schować w kieszeni? Mogą ją chować jak tabakę lub inne niedozwolone draństwo. My, rodzice możemy się nawet nie zorientować, co Krośnięta kryją po kieszeniach.
Poradnik z BaBy zawiera sporo rozdziałów traktujących o różnych tematach. Jest rozdział pt. „Goście .Znowu” Już sam zapis wzbudza podejrzenia. Po słowie „Goście” spacja (jakby ktoś się spieszył), następnie kropka i „Znowu”. Wiecie, że młodzież tak pisze w komunikatorach internetowych?
W wielu legendach i podaniach kaszubskich Bóg pod postacią włóczęgi lub innej osoby przemierza ziemski padół, żeby przekazać naukę lub nauczkę. Jest podanie „O tym dlaczego Żydzi nie jedzą wieprzowiny”, w którym Bóg karze za kłamstwo Żyda, zmieniając jego żonę i dzieci w maciorę z prosiakami. Legenda uczy mówienia prawdy.
Prawda o „Poradniku dla psychopatów” jest taka, że jeżeli nie chcecie, żeby Waszym dzieciom ktoś wpoił, iż gość w Waszym domu powinien się zapowiedzieć, to przeszukajcie im kieszenie. Jeżeli znajdziecie w nich „Poradnik dla psychopatów”, to mam dla Was jedną radę – przeczytajcie przed wyrzuceniem.